Reklama

środa, 24 lutego 2016

Od czego zależy wartość waluty?

Każdy pieniądz ma swoją określoną wartość. Zwykle nie jest ona stałą kwotą, a zmienia się w czasie. Dzięki temu zjawisku ekonomicznym zmieniają się ceny żywności w sklepach, oprocentowanie kredytów, a z pewnością zauważymy tę zależność, gdy odwiedzimy kantor. 

Kursy walut zależą od inflacji i zmian na rynku walutowym. Kursem waluty nazywamy jej cenę wyrażoną w innej walucie. W każdym kantorze możemy sprawdzić ile złotówek warty jest dolar. To właśnie kurs waluty, a jest on zależny od PKP danego państwa, jego współczynnika inflacji, stóp procentowych i wielkości bezrobocia. 

 Kursy walut możemy podzielić na trzy kategorie: stałe, płynne i sztywne. Zależą one od tego jaki system został narzucony przez państwo (a właściwie jego bank centralny). Stały kurs walutowy oznacza, że jest on ściśle powiązany z walutą innego państwa, np. NBP może ustalić kurs złotówki do dolara. Sztywny kurs jest niezmienny w dłuższych okresach, a płynny zależy jedynie od gry sił rynkowych, czyli równoważenia się podaży i popytu na waluty. 

Funkcjami cen walut są regulacje wymiany i jej efektywność, porównywanie gospodarek różnych państw, a także ich dochodów. Dzięki nim możemy tworzyć odpowiednie ceny na rynkach światowych i rzetelnych informacji o kondycji obcych walut.

Regularne śledzenie rynku walutowego pozwoli na dokładną analizę sytuacji politycznej i gospodarczej na całym świecie. Im efektywniejsza będzie nasza wymiana walut tym lepsze będziemy mieć szanse na inwestycje biznesowe.

6 komentarzy:

 1. Niestety, śledzenie rynku walutowego to nie taka prosta rzecz. Trzeba chociażby wiedzieć na co i gdzie patrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie wyjaśnione, czekam na kolejny artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogólnie napisane jest dobrze ale to nazwałbym takim początkiem, startem przed zakręconą drogą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pieniądz jest tylko symbolem - prawdziwą wartość ma to, co można za niego kupić. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na kursy walut mają wpływ także inne czynniki, takie jak na przykład wojny prowadzone przez dany kraj.
  Artykuł dobrze wyjaśnia jednak podstawowe czynniki, które decydują o różnicach kursowych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że zaczynasz iść w stronę edukacji, jeżeli chodzi o ekonomie. Czy jeszcze powrócisz do swoich raportów?

  OdpowiedzUsuń

Reklama